Tęczowy Zakątek - tel. (76) 856 12 71 | 59-220 Legnica, ul. S.I. Witkiewicza 4 | e-mail: teczowyzakatek [at] poczta.onet.pl

Informacje

 

linia

OPOWIADANIE - OSTATNI PIĄTEK

Opowiadanie - Szacunek

Wyspa Szacunku

(bajka psychoedukacyjna) autor: Sylwia Puchała

Dawno, dawno temu, na wielkim oceanie leżała wyspa, zamieszkana przez szczęśliwe zwierzęta. Codziennie wieczorem, tam gdzie błękit nieba łączy się z bujną zielenią dżungli i złotymi piaskami plaży spotykała się grupa przyjaciół: olbrzymi znany z mądrości Słoń Tollerancjusz, żółciutka zawsze wesolutka  Kaczucha Grzeczniucha, odważnie postępujący stary Żółw  Doceniak oraz maleńka uczciwa Jaszczurka Troszczulka.

Każde takie spotkanie zwierzęta traktowały, jako doskonałą okazję zarówno do zabawy i wypoczynku. Wiedzieli, że mogą na siebie liczyć nie tylko w nieszczęściu, ale również razem cieszyć się wspólną zabawą.

 Pewnego wieczoru, lekko rozleniwiona ciepłymi promyczkami zachodzącego słońca, Jaszczurka Troszczulka zaproponowała przyjaciołom, aby wybrali się na wycieczkę i zobaczyli na własne oczy, jak żyje się zwierzętom na innych lądach.  Usłyszawszy propozycję Kaczucha Grzeczniucha podskoczyła radośnie i zaklaskała swoimi krótkimi skrzydełkami, Żółw Doceniak mlasnął z zadowolenia, a Słoń Tollerancjusz wykonał piękny ukłon w stronę Troszczulki.   

Nazajutrz, przyjaciele wsiedli do wypożyczonej łódeczki i wyruszyli ku nowym przygodom. Niestety, po krótkim czasie podróżowania, kiedy nasi bohaterowie zbliżali się właśnie do ukazującego się ich oczom lądu, zerwał się silny i porywisty wiatr, który rzucił łódkę na wystające z dna oceanu skały. Łódź rozbiła się. 

Na szczęście wszystkie zwierzęta bezpiecznie dopłynęły do pustej plaży.

Lekko wystraszeni podróżnicy przytulili się do siebie. Po rozejrzeniu się wokół, stwierdzili, że stały ląd przypomina im ich ukochaną wyspę i mogą spokojnie odpocząć, a potem zaplanują dalsze działania.

W miarę upływającego dnia, bez jedzenia i niewygód, początkowa radość Kaczuchy Grzeczniuchy zamieniła się w smutek, a potem zaraz był smutny Żółw Doceniak, i wtedy stracił on całą swoją odwagę. 

Zobaczywszy strach w oczach Żółwia Słoń Tolerancjusz stwierdził, że cała ta podróż była niemądrym pomysłem, więc tym obraził Jaszczurkę Troszczulkę!  –  organizatorkę wycieczki.

Przyjaciele, którzy do tej pory siedzieli na plaży przytuleni, odwrócili się od siebie plecami i z nadętymi minkami patrzyli w dal.

 Siedzieliby pewnie tak przez całą noc, gdyby nie mądrość ŻólwiaDoceniaka.  Żółw Doceniak, życzliwie - nie obrażając swoich przyjaciół, przypomniał wszystkim, że co prawda Jaszczurka Troszczulka wpadła na pomysł podróży, ale to pozostali przyjaciele, Słoń, Żółw i Kaczucha z radością i bez przymusu zgodzili się na plan wycieczki.

Żółw powiedział, że doskonałe pomysły są bardzo ważne i cenne. Nie można się złościć, jeśli tylko coś pójdzie nie po naszej myśli.

 Zawstydzony Słoń przytulił Jaszczurkę Troszczulkę i głośno wytrąbił jej do ucha, jedno z magicznych słów „prze-pra-szam”.

A Jaszczurka Troszczulka uczciwie przyznała, że faktycznie to ona wpadła na pomysł wyprawy na obce lądy. 

PRZEPRASZAM!!!

Kaczucha Grzeczniucha zadowolona z zachowania swoich przyjaciół, podskoczyła rozradowana w górę i powiedziała, że znalazła rozwiązanie dla ich trudnej sytuacji. Wszyscy zaczęli się do siebie uśmiechać i tak pogodzeni w dobrym humorze poszli spokojnie spać. 

Następnego dnia, z sama rana, przyjaciele rozpoczęli budowę nowej tratwy – zgodnie z pomysłem Kaczuchy Grzeczniuchy.

Okazująca sobie szacunek grupka zwierząt sprawnie zbudowała solidną tratwę i zanim pojawiło się słońce, byli już w drodze powrotnej do domu. 

Gdy zobaczyli swoją zieloną wyspę bardzo się uradowali i ucieszyli. Byli szczęśliwi i dumni z siebie, że udało się im w zgodzie pokonać trudności podróży.

A kiedy po chwili dostrzegli na najwyższym wzniesieniu flagę z nazwą swojej wyspy, wiedzieli już, że są już bliziutko własnego, ukochanego miejsca na ziemi.  Czy wiecie, co było napisane na fladze?  SZA-CU-NEK

    Linia

    Przedszkole Niepubliczne "Tęczowy Zakątek"

    Paweł Janicki - Tworzenie stron internetowych