Tęczowy Zakątek - tel. (76) 856 12 71 | 59-220 Legnica, ul. S.I. Witkiewicza 4 | e-mail: teczowyzakatek [at] poczta.onet.pl

Informacje

 

linia

POKOJOWOŚĆ

OPOWIADANIE

„SZCZĘŚLIWE GĄBKI”

(T. G. Ramos, Szczęśliwe gąbki, [w:] D. Tillman, D. Hsu, Wychowanie w duchu wartości. Wchodzenie w świat 3–7 lat. Program edukacyjny, Warszawa 2004):

 

 Dawno temu, był ocean, w którym żyły bardzo szczęśliwe gąbki. To właściwie nie był zwyczajny ocean – był to ocean miłości. Istniała pewna szczególna przyczyna szczęścia gąbek – zawsze były przepełnione miłością.

Pewnego dnia jedna z gąbek podpłynęła na skraj oceanu. Postanowiła pobawić się z falami i przekoziołkować na plażę. W końcu dotarła na tę plażę. I co zobaczyła? Na piasku siedziała dziewczynka. Nazywała się Marion. Najwyraźniej nie dostrzegała ani piękna oceanu, ani jasnego błękitnego nieba – po prostu patrzyła w dół. Nie wyglądała na zbyt szczęśliwą. Gąbkę zaskoczyło to, że w słoneczny dzień widzi tak smutną twarz. Pozdrowiła, więc dziewczynkę:

 – Cześć! Co się dzieje? Wyglądasz na nieszczęśliwą. A ja zawsze słyszałam, że chłopcy i dziewczynki ciągle się śmieją... Marion odpowiedziała niemal natychmiast:

– Nie. Wielu ludziom bywa smutno. Jestem bardzo zaskoczona, że widzę tak szczęśliwą gąbkę. Nigdy dotąd nie widziałam aż tak radosnej twarzy. Dlaczego jesteś taka szczęśliwa?

 – To bardzo proste – odpowiedziała gąbka. – Takie gąbki jak ja, mieszkające w oceanie miłości, nieustannie wchłaniają w siebie tę miłość. Dzielimy się nią z innymi. A gdy ktoś wpadnie w roztargnienie i zapomni o tej miłości, to zdarzają się różne wpadki. I dopiero wtedy stają się smutne lub zagniewane.

Marion wyprostowała się nieco i zaciekawiona zapytała:

– I co wtedy robią?

– Cóż – odrzekła gąbka. – Wtedy wszystkie pozostałe gąbki odwiedzają taką smutną i zagniewaną gąbkę. Napełniamy się miłością, wyciskamy ją i przekazujemy gąbce, która jest zagniewana lub smutna. To proste!

– Czy chciałabyś być moją przyjaciółką? – zapytała Marion. Chciałabym być taka jak ty. Myślisz, że to możliwe, aby chłopcy i dziewczynki napełniali się miłością i byli tak szczęśliwi, jak wy?

– Oczywiście!

– Lecz ja nie jestem gąbką... jestem dziewczynką, jak więc mam to zrobić? – zapytała Marion.

– Nic prostszego, musisz po prostu uwierzyć w miłość – odparła gąbka. – Ty także jesteś jak gąbka, ponieważ możesz napełniać się miłością i przekazywać ją innym.

 – To wspaniałe! Muszę to wypróbować! – wykrzyknęła radośnie Marion. Wzięła głęboki oddech i w myślach zaczęła napełniać się miłością. Uśmiechnęła się i oznajmiła:

– To prawda! Już czuję się bardziej szczęśliwa. A gąbka na to:

 – Widzisz, to proste. Jeśli chodzi o miłość, wszyscy jesteśmy tacy sami.

      Ilustracji Wektorowych Morza. Piękne Podwodne Tło I Shining | Premium Wektor                                                                                              Cute girl with valentine heart place for your text   

    Linia

    Przedszkole Niepubliczne "Tęczowy Zakątek"

    Paweł Janicki - Tworzenie stron internetowych