PROCEDURA ZAPEWNIENIA DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ,
CYFROWEJ LUB INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNEJ
OSOBOM ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI
W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM
„TĘCZOWY ZAKĄTEK” W LEGNICY
Podstawa prawna: Art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1062). Art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848).- Osoba ze szczególnymi potrzebami uzyskuje pomoc od pracowników przedszkola.
- Przedszkole zapewnia obsługę osoby ze szczególnymi potrzebami na parterze budynku lub w formie kontaktu zdalnego.
- Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej, cyfrowej lub informacyjno – komunikacyjnej.
- Osoba, o której mowa w pkt. 3 może również wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej, cyfrowej lub informacyjno – komunikacyjnej, poprzez
- złożenie osobiste w N. Tęczowy Zakątek w Legnicy ul. S.I. Witkiewicza 4; 59-220 Legnica
- wysłanie pocztą na adres: , P.N. Tęczowy Zakątek w Legnicy ul. S.I. Witkiewicza 4 59-220 Legnica
- Wniosek o zapewnienie dostępności stanowi załącznik nr 1
- Sprawę załatwia dyrektor koordynator do spraw dostępności lub wyznaczony przez dyrektora pracownik przedszkola.
- Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:
- dane kontaktowe wnioskodawcy,
- opis sprawy, którą chce załatwić osoba ze szczególnymi potrzebami,
- wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym, cyfrowym lub informacyjno – komunikacyjnym
- wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
- wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności – jeżeli dotyczy,
- w przypadku żądania zapewnienia dostępności cyfrowej – wskazanie strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej podmiotu publicznego, które mają być dostępne cyfrowo.
- Załatwienia sprawy w formie wskazanej we wniosku – uzgodnienie z wnioskodawcą sposobu i terminu załatwienia sprawy. Gdy zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, wnioskodawca jest niezwłocznie informowany o braku możliwości zapewnienia wnioskowanej dostępności oraz o możliwościach zapewnienia dostępu alternatywnego.
- Termin załatwienia bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, wnioskodawca powiadamiany jest o przyczynach opóźnienia i nowym termin nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku o zapewnienie dostępności. W przypadku dotyczącym żądania zapewnienia dostępności cyfrowej, bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe wnioskodawca powiadamiany jest o przyczynach opóźnienia oraz terminie, w którym zapewni dostępność cyfrową, jednak nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
- Wskazany pracownik N. Tęczowy Zakątek w Legnicy uzgadnia sposób i termin załatwienia sprawy przez wnioskodawcę po czym sporządza odpowiednią notatkę uzgodnieniową w sprawie.
- W przypadku niezapewnienia dostępności, wnioskodawcy służy prawo złożenia skargi na brak dostępności. Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON, w terminie 30 dni, zgodnie z przepisami art. 32 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W przypadku dotyczącym żądania zapewnienia dostępności cyfrowej, wnioskodawcy służy prawo złożenia skargi na brak dostępności. Skargę wnosi się w trybie przepisów działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
- Każdy, bez konieczności wykazania interesu prawnego ma prawo poinformować podmiot publiczny o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno – komunikacyjnej.
Miejscowość ……..………………….., dnia ……………………
………………………………………………………………………………. (imię i nazwisko wnioskodawcy) ………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………. (adres wnioskodawcy oraz telefon kontaktowy) Dyrektor P.N „Tęczowy Zakątek” ul. S.I. Witkiewicza 4 59-220 LegnicaWNIOSEK O ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI
Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062) lub art. 18 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848), jako:- osoba ze szczególnymi potrzebami,
- przedstawiciel ustawowy osoby ze szczególnymi potrzebami *
- dostępności architektonicznej,
- dostępności cyfrowej
- dostępności informacyjno – komunikacyjnej. *
Załącznik nr 1
do Procedury zapewnienia dostępności
Wskazuję barierę utrudniającą lub uniemożliwiającą zapewnienie dostępności w Przedszkolu Niepublicznym „Tęczowy Zakątek” w Legnicy (wraz z uzasadnieniem): ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… Jednocześnie wskazuję preferowany sposób zapewnienia dostępności: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………… *właściwe podkreślić Odbiór odpowiedzi na wniosek:- Przesłanie korespondencji papierowej pocztą na adres:
- Przesłanie korespondencji na adres e-mailowy:
- Odbiór osobisty:
………………………………………………………
Data i podpis wnioskodawcy
OBSŁUGA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI ODBYWA SIĘ:- w budynku przedszkola przy ul .I.S. Witkiewicza 4; 59-220 Legnica; na parterze;
Dostępność architektoniczna i informacyjno-komunikacyjna
KONTAKT KORESPONDENCYJNY POD ADRESEM:
· Przedszkole Niepubliczne „ Tęczowy Zakątek”
· ul. S.I. Witkiewicza 4; 59-220 Legnica
· telefon: 76 8 561-271 692431477 661809651
· e-mail: teczowyzakatek@poczta.onet.pl renatka1612@wp.pl
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
W terminie do trzech dni pracownik placówki skontaktuje się z osobą zgłaszającą niedogodności.
- Przedszkole mieści się w mieście Legnica w centrum dzielnicy – osiedle Piekary „C”.
- Przedszkole nie posiada parkingu, również z miejscem dla osób niepełnosprawnych.
- Aby dostać się na teren przedszkola należy prosto z chodnika od ul. S.I. Witkiewicza 4 przejść furtkę (wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy przedszkola), prowadzącą do drzwi wejścia głównego (9 m drogi).
- Pokonać 5 stopni (nie ma podjazdu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych).
- Przedszkole mieści się na parterze, nie ma wind, pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
- Drzwi otwierane ręcznie – po lewej stronie znajduje się dzwonek.
- Brak możliwości korzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
- Brak jest informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku – zarówno wizualnego, dotykowego jak i głosowego.
- Przedszkole nie posiada aplikacji mobilnej.
- Do przedszkola nie ma zakazu wstępu z psem asystującym. Dyrektor jednostki wyraża zgodę na wstęp z psem asystującym.
- W budynku nie ma toalety dostosowanej do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami.
- Obsługa osób ze szczególnymi potrzebami odbywa się w biurze przedszkola na parterze, na lewo 10 m od wejścia głównego (w razie potrzeby wyznacza się inne miejsce).
- Osobom ze szczególnymi potrzebami przy załatwianiu spraw w placówce udziela pomocy wyznaczony pracownik. Zakres pomocy świadczonej przez wyznaczonego pracownika:
- asystę/pomoc w dotarciu z samochodu do placówki i z powrotem,
- zapewnieni pomocy w razie konieczności ewakuacji,
- udzielenie podstawowych informacji dotyczących pracy palcówki i zakresu pomocy świadczonej przez wyznaczonego pracownika.
- Wniosek o zapewnienie pomocy składa się do biura przedszkola wykorzystując formy komunikowania się na odległość (mail, telefon, pocztą tradycyjną).
- Na życzenie osób słabowidzących przedszkole oferuje udostępnianie informacji w druku powiększonym. Możemy także przygotować informację w formie nagrania i przesłać plik dźwiękowy drogą elektroniczną lub tradycyjną na nośniku dźwięku np. na płycie CD.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: dyrektor placówki lub koordynator do spraw dostępności.
- E-mail: teczowyzakatek@poczta.onet.pl, renatka1612@wp.pl
- Telefon: (76) 856 12 71, 661 809 651
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA
Tęczowy Zakątek zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Strona internetowa Przedszkola.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych
- niektóre zdjęcia z wydarzeń nie posiadają pełnych opisów alternatywnych
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności
- dokumenty w PDF nie są dokumentami edytowalnymi
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia:
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
- Przedszkole Niepubliczne „ Tęczowy Zakątek”
- ul. S.I. Witkiewicza 4; 59-220 Legnica
- telefon: 76 8 561-271, 661 809 651
- e-mail: teczowyzakatek@poczta.onet.pl renatka1612@wp.pl
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu prowadzącego przedszkole pocztą lub drogą elektroniczną na adres:- Organ prowadzący: Wioletta Borkowska
- Adres: ul. S.I. Witkiewicza 4 59-220 Legnica
- E-mail: teczowyzakatek@poczta.onet.pl
- Telefon: 692 431 477
MINISTERSTWO FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ
- Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
RAPORT O STANIE ZAPEWNIANIA DOSTĘPNOŚCI PODMIOTU PUBLICZNEGO
Nazwa i adres podmiotu publicznego:
Przedszkole Niepubliczne „Tęczowy Zakątek”
Numer identyfikacyjny REGON:021967740
Stan w dniu: 01.01.2021 r.
Termin przekazania: do 31.03.2021 r.
Dane kontaktowe:
e-mail główny podmiotu teczowyzakatek@poczta.onet.pl
e-mail kontaktowy osoby, która wypełniła formularz teczowyzakatek@poczta.onet.pl
telefon kontaktowy 768651271 lub 692431477
Data 2021-03-25
Miejscowość Legnica
Lokalizacja siedziby podmiotu
Województwo WOJ. dolnośląskie
Powiat Powiat legnicki
Gmina LEGNIICA
Podmiot zobowiązany do złożenia raportu o stanie dostępności na podstawie art. 11 ust. 4. ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (UzD) do:
[ X ] 1 ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego
Dział 1. Dostępność architektoniczna
Liczba budynków, w których podmiot prowadzi podstawową działalność i/lub obsługę interesantów: – 1
- Czy podmiot zapewnia w tym budynku (tych budynkach) wolne od barier poziome i pionowe przestrzenie komunikacyjne ?
[ X ] NIE
- Czy podmiot zastosował w tym budynku (tych budynkach) rozwiązania architektoniczne, środki techniczne lubposiada zainstalowane urządzenia, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych?
[ X ] NIE
- Czy podmiot zapewnia w tym budynku (tych budynkach) informację na temat rozkładu pomieszczeń, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy?
[ X ] NIE
- Czy podmiot zapewnia (umożliwia, dopuszcza) wstęp do tego budynku (tych budynków) osobie korzystającej z psa asystującego?
[ X ] TAK
- Czy podmiot zapewnia w przypadku tego budynku (tych budynków) osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość ewakuacji lub uratowania w inny sposób?
[ X ] TAK
Komentarze i uwagi dotyczące dostępności architektonicznej
- Przedszkole mieści się w mieście Legnica w centrum dzielnicy – osiedle Piekary „C”.
- Przedszkole nie posiada parkingu, również z miejscem dla osób niepełnosprawnych.
- Aby dostać się na teren przedszkola należy prosto z chodnika od ul. S.I. Witkiewicza 4 przejść furtkę (wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy przedszkola), prowadzącą do drzwi wejścia głównego (9 m drogi). Pokonać 5 stopni (nie ma podjazdu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych).
- Przedszkole mieści się na parterze, nie ma wind, pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
- Drzwi otwierane ręcznie – po lewej stronie znajduje się dzwonek.
- Brak możliwości korzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
- Brak jest informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku – zarówno wizualnego, dotykowego jak i głosowego.
- Przedszkole nie posiada aplikacji mobilnej.
- Do przedszkola nie ma zakazu wstępu z psem asystującym. Dyrektor jednostki wyraża zgodę na wstęp z psem asystującym.
- W budynku nie ma toalety dostosowanej do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami.
- Obsługa osób ze szczególnymi potrzebami odbywa się w biurze przedszkola na parterze, na lewo 10 m od wejścia głównego (w razie potrzeby wyznacza się inne miejsce).
- Osobom ze szczególnymi potrzebami przy załatwianiu spraw w placówce udziela pomocy wyznaczony pracownik. Zakres pomocy świadczonej przez wyznaczonego pracownika:
- asystę/pomoc w dotarciu z samochodu do placówki i z powrotem,
- zapewnieni pomocy w razie konieczności ewakuacji,
- udzielenie podstawowych informacji dotyczących pracy palcówki i zakresu pomocy świadczonej przez wyznaczonego pracownika.
Nie ma możliwości dostosowania budynku dla osób niepełnosprawnych
Dział 2. Dostępność cyfrowa
- Liczba prowadzonych stron internetowych i udostępnianych aplikacji mobilnych, dla których podmiot posiada deklarację dostępności
- Liczba stron: 0
- Liczba aplikacji: 0
- Strony internetowe i aplikacje mobilne, dla których podmiot posiada deklarację dostępności
- Liczba prowadzonych stron internetowych i udostępnianych aplikacji mobilnych, dla których podmiot nie posiada deklaracji dostępności:
- Liczba stron: 0
- Liczba aplikacji: 0
Prosimy o podanie informacji dotyczących stron, dla których podmiot nie posiada deklaracji dostępności: – 1
Prosimy o podanie informacji dotyczących aplikacji, dla których podmiot nie posiada deklaracji dostępności: – 1
Komentarze i uwagi dotyczące dostępności cyfrowej:
Strona internetowa jest niezgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Przedszkole stopniowo podejmie działania organizacyjne i finansowe aby strona internetowa spełniała wymagania objęte w/w ustawą.
Dział 3. Dostępność informacyjno-komunikacyjna
- Czy podmiot zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami obsługę z wykorzystaniem niżej wymienionych
sposobów/środków wspierających komunikowanie się?
- Kontakt telefoniczny
[ X ] TAK
- Kontakt korespondencyjny
[ X ] TAK
- Przesyłanie wiadomości tekstowych, w tym z wykorzystaniem wiadomości SMS, MMS
lub komunikatorów internetowych
[ X ] TAK
- komunikacja audiowizualna, w tym z wykorzystaniem komunikatorów internetowych
[ X ] NIE
- Przesyłanie faksów
[ X ] TAK
- Wykorzystanie tłumacza języka migowego przez strony internetowe i/lub aplikacje (tłumaczenie online)
[ X ] NIE
- Pomoc tłumacza języka migowego – kontakt osobisty
[ X ] NIE
- Kontakt z pomocą tłumacza-przewodnika (kontakt osobisty)
[ X ] NIE
- Czy podmiot posiada urządzenia lub środki techniczne do obsługi osób słabosłyszących, takich jak np. pętle indukcyjne, systemy FM, systemy na podczerwień (IR), systemy Bluetooth?
[ X ] NIE
Liczba prowadzonych przez podmiot stron internetowych: – 1
- czy podmiot zapewnia na tej stronie internetowej (tych stronach internetowych) informację
zakresie swojej działalności (głównych zadaniach podmiotu) w postaci:
- tekstu odczytywalnego maszynowo?
[ X ] NIIE
- nagrania treści w polskim języku migowym (PJM) w postaci pliku wideo?
[ X ] NIE
- informacji w tekście łatwym do czytania (ETR)?
[ X ] NIE
- Czy podmiot zapewniał w okresie sprawozdawczym – tj. od 20.09.2019 r. do 01.01.2021 r. – na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami możliwość komunikacji w formie określonej w tym wniosku?
[ X ] NIE
DZIAŁ 4. Informacja o dostępie alternatywnym
- Czy w okresie sprawozdawczym podmiot zapewniał dostęp alternatywny w postaci wsparcia innej osoby?
[ X ] NIE
- Czy w okresie sprawozdawczym podmiot zapewniał dostęp alternatywny w postaci wsparcia technologicznego, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii?
[ X ] NIE
- Czy w okresie sprawozdawczym podmiot zapewniał dostęp alternatywny w postaci zmian w organizacji funkcjonowania podmiotu?
[ X ] NIE
- Czy w okresie sprawozdawczym podmiot zapewniał dostęp alternatywny w sposób inny niż wymienione wyżej?
[ X ] NIE
natomiast osoby słabosłyszące system wspomagania słuchu – pętle indukcyjne lub system alternatywny.